Gasoline trimmer EBT-1400 (1400W)
Article: EBT-1400
| Frequency | 50 Hz |
| Power consumption | 1400 W |
| The width of the haircut | 440 mm |
| Rotation speed | 8500 rot/min |
| The diameter of the line | 2,4 mm |
| The width of the shearing knife | 255 mm |
| Fuel tank capacity | 1,2 l |
| Engine capacity | 52 cm³ |
| Warranty | 12 month |









