Rotary hammer drill EPD-26-3 (850W)
Article: EPD-26-3
| Frequency | 50 Hz |
| Mains voltage | 220 V |
| Power consumption | 850 W |
| Rotation speed | 0-1300 rot/min |
| Type of cartridge | SDS+ |
| Cartridge size | 28 mm |
| Impact energy | 3,2 J |
| Impact speed | 0-5100 beats/min |
| Drilling diameter of steel | 13 mm |
| Drilling diameter of concrete | 28 mm |
| Drilling diameter of wood | 30 mm |
| Warranty | 12 month |
The EPA EDP-26-3 rotary hammer is a powerful and versatile electric tool designed for drilling, breaking, and chiseling concrete, walls, and other hard materials. With high power output and strong impact energy, the tool ensures efficient performance in demanding construction tasks. Its durable construction and high-quality internal components provide stable operation and long service life.
Applications
This rotary hammer is used for drilling concrete and walls, breaking materials, working with brick and plaster, and can also be used as a mixer for construction materials.
Technical Features
- Power 850 W
- Rotation speed 0–1300 rpm
- Impact rate 0–5100 impacts/min
- Impact energy 3.2 J
- Chuck type SDS-Plus
- Chuck size 28 mm
- Concrete drilling diameter 28 mm
- Wood drilling diameter 30 mm
- Steel drilling diameter 13 mm
Advantages
850 W power and 3.2 J impact energy ensure high performance
3 working modes: drilling, hammer drilling, and chiseling
SDS-Plus chuck allows quick and easy tool replacement
Aluminum piston and metal gears provide long service life
Protection system prevents overheating and short circuits
Electronic control system optimizes power based on load
Durable корпус is impact-resistant and lightweight
EPA EDP-26-3 is a reliable rotary hammer designed for high-performance construction and repair work.
The EPA EDP-26-3 rotary hammer is a powerful and versatile electric tool designed for drilling, breaking, and chiseling concrete, walls, and other hard materials. With high power output and strong impact energy, the tool ensures efficient performance in demanding construction tasks. Its durable construction and high-quality internal components provide stable operation and long service life.
Applications
This rotary hammer is used for drilling concrete and walls, breaking materials, working with brick and plaster, and can also be used as a mixer for construction materials.
Technical Features
- Power 850 W
- Rotation speed 0–1300 rpm
- Impact rate 0–5100 impacts/min
- Impact energy 3.2 J
- Chuck type SDS-Plus
- Chuck size 28 mm
- Concrete drilling diameter 28 mm
- Wood drilling diameter 30 mm
- Steel drilling diameter 13 mm
Advantages
850 W power and 3.2 J impact energy ensure high performance
3 working modes: drilling, hammer drilling, and chiseling
SDS-Plus chuck allows quick and easy tool replacement
Aluminum piston and metal gears provide long service life
Protection system prevents overheating and short circuits
Electronic control system optimizes power based on load
Durable корпус is impact-resistant and lightweight
EPA EDP-26-3 is a reliable rotary hammer designed for high-performance construction and repair work.


















